W dniach 27 i 29 kwietnia 2022 odbyły się w trybie zdalnym posiedzenia Komitetu. W ich trakcie przedstawiono stan prac nad Raportem o stanie nauk mineralogicznych w Polsce. Oprócz analizy naukometrycznej w Raporcie uwzględnione zostaną przykładowe osiągnięcia naukowe z udziałem polskich reprezentantów nauk mineralogicznych oraz ich aktywność grantowa.

Zbliżają się do końca prace Komisji ds. polskiego nazewnictwa minerałów. Ustalono reguły nazewnictwa i zaproponowano polskie brzmienia nazw 5775 minerałów z oficjalnej listy IMA. Komisja po zweryfikowaniu wszystkich nazw przedstawi w czerwcu ich listę do aprobaty wszystkich członków Komitetu. Lista będzie ogłoszona na stronach internetowych Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN i Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.

W związku z ogłoszeniem przez International Mineralogical Association roku 2022 „Rokiem Mineralogii”, Komitet wspólnie z Polskim Towarzystwem Mineralogicznym zamierza podjąć działania w celu promocji i popularyzacji osiągnięć nauk mineralogicznych w Polsce.

Trwa nabór materiałów do czerwcowego (6) numeru Biuletynu: mineralogia, petrologia i geochemia w Polsce. Artykuły i komunikaty można nadsyłać do końca maja.

Następne posiedzenie Komitetu odbędzie się 21 czerwca w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.