W dniach 8-9 maja odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu. Tym razem korzystaliśmy z gościny Geoprocessing Belsk Laboratory (GeoBeLa) na terenie Centralnego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN w Belsku Dużym.
Obrady obejmowały: (1) dyskusję i zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie propozycji zmniejszenia liczby komitetów naukowych w Wydziale III PAN wyłącznie poprzez likwidację Komitetu Nauk Mineralogicznych. Stanowisko w tej sprawie przedstawiamy osobno. (2) podjęcie prac nad analizą stanu kształcenia nauk mineralogicznych w polskich uczelniach wyższych. (3) przedstawienie stanu prac Komisji ds. polskiego nazewnictwa minerałów. (4) przedstawienie stanu prac nad inwentaryzacją aparatury badawczej dostępnej geochemikom, mineralogom i petrologom w polskich laboratoriach. (5) Dyskusję nad czasopismami z zakresu nauk mineralogicznych wydawanymi przez MDPI. (6) Wolne wnioski i sprawy wniesione. W tym ostatnim punkcie rozpatrywano możliwość włączenia się Komitetu w ochronę unikalnego stanowiska mineralogicznego i petrologicznego, jakim jest dawna odkrywkowa kopalnia kwarcu na Izerskich Garbach.
Uczestnicy posiedzenia mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem interdyscyplinarnego Laboratorium do preparatyki próbek skalnych i mineralnych w celu dalszych analiz, przede wszystkim izotopowych. Zwiedzono również muzeum magnetyzmu IGF PAN.
Uczestnicy posiedzenia Komitetu Nauk Mineralogicznych w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym IGF PAN w Belsku Dużym (8-9.05.2023)