Pierwsze w tej kadencji posiedzenie plenarne Komitetu w trybie kontaktowym odbyło się 21 czerwca w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Poza radością ze spotkania osobistego, członkowie Komitetu wysłuchali referatu profesor Anny Pietranik podsumowującego jej analizę naukometryczną stanu nauk mineralogicznych w Polsce.
Wynika z niej, między innymi, stały wzrost liczby publikacji z udziałem pracujących w Polsce geochemików, mineralogów i petrologów nie tylko w międzynarodowych czasopismach z obszaru nauk mineralogicznych, ale także w czasopismach z innych dyscyplin i dziedzin nauki. Świadczy to o rosnącym znaczeniu badań geochemicznych i mineralogicznych w rozwiązywaniu problemów istotnych dla różnych obszarów nauki i techniki. Przy okazji okazało się, że naukowców parających się naukami mineralogicznymi jest w Polsce znacząco więcej niźli wynikałoby to z przynależności do Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.
Cennym uzupełnieniem analizy naukometrycznej będzie analiza udziału nauk mineralogicznych w konkursach NCN oraz wykaz najważniejszych osiągnięć nauk mineralogicznych w Polsce w ostatnich latach. Raport o stanie nauk mineralogicznych w Polsce będzie przedstawiony z końcem bieżącego roku. Dyskusja dotyczyła także wpisywaniu się badań prowadzonych w Polsce w główne trendy nauk mineralogicznych na świecie w kontekście inicjatywy: 100 Questions in Mineral Sciences. A Global Initiative to Identify Future research Challenges. Postanowiono rozpocząć realizację kolejnego zadania Komitetu, jakim jest sporządzenie bazy danych o dostępności dużej i unikalnej aparatury badawczej dla badań z zakresu nauk geochemiczno-mineralogicznych w Polsce.
Kolejne posiedzenie plenarne Komitetu odbędzie się w czwartym kwartale bieżącego roku.